Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wpływ zimowych warunków drogowych na łączniki stabilizatora

29 kwietnia 2024 Wpływ zimowych warunków drogowych na łączniki stabilizatora


Łącznik stabilizatora to jedna z najważniejszych części w zawieszeniu samochodu osobowego, a mimo tego jest to część należąca do kategorii części eksploatacyjnych, a więc takich, które muszą być cyklicznie wymieniane na nowe. Warunki, w jakich łączniki stabilizatora działają nie są bez znaczenia. Zimowa aura obfitująca w wilgoć, opady atmosferyczne i sól wysypywaną na drogi należy do największych wrogów łączników stabilizatorów, ponieważ przyspiesza ich korozję. Sól w połączeniu z wilgocią, przenikają przez powłoki ochronne na łącznikach, sprzyjając powstawaniu rdzy i z czasem je osłabiając. 

 Wpływ zimowych warunków drogowych na łączniki stabilizatora

  • Korozja: Sól drogowa w połączeniu z wilgocią może przenikać przez powłoki ochronne na łącznikach, powodując powstawanie rdzy i osłabiając ich strukturę.

  • Zmniejszona elastyczność: Niskie temperatury sprawiają, że metalowe elementy, w tym łączniki stabilizatora, stają się mniej elastyczne i bardziej kruche. Może to prowadzić do ich pęknięcia lub gwałtownego uszkodzenia, szczególnie podczas pokonywania zakrętów.

  • Zanieczyszczenia: Błoto pośniegowe, piasek, opiłki metalu i inne twarde zanieczyszczenia rozrzucane przez koła mogą dostać się do ruchomych elementów łączników, zwiększając tarcie i przyspieszając ich zużycie.

Jakby tego było mało niskie temperatury sprawiają, że elementy metalowe, w tym łączniki stabilizatora, stają się mniej elastyczne, a więc bardziej kruche, co może doprowadzić do ich gwałtownego uszkodzenia, co z kolei może być przyczyną bardzo niebezpiecznej sytuacji, gdyż największe siły są wywierane na końcówki stabilizatora podczas pokonywania zakrętów.

Co musisz wiedzieć o łącznikach stabilizatora?

Łączniki stabilizatorów to elementy ruchome, znajdujące się w stosunkowo odsłoniętym miejscu w samochodzie, a co więcej miejsce to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kół, które to zimą rozsiewają wokół siebie błoto pośniegowe pełne piasku, opiłków metalu i innych twardych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te mogą następnie dostawać się do ruchomych elementów w łącznikach, zwiększając tym samym tarcie i przyśpieszając ich zużycie. Zużycie końcówek stabilizatora prowadzi natomiast do pogorszenia się precyzji kierowania wynikającej z większych przechyłów podczas pokonywania zakrętów, co szczególnie zimą może być niebezpieczne.

Na szczęście dzięki odpowiedniej konserwacji samochodu, przestrzeganiu rygoru kontroli i wyborze odpowiednich części ryzyko związane z uszkodzeniem lub przyśpieszonym zużyciem można zminimalizować. Warto więc inwestować w nieco droższe łączniki wykonane z twardego i wytrzymałego stopu metali, przeprowadzać cykliczne przeglądy i wymieniać te niedrogie elementy od razu, kiedy pojawią się wyraźne oznaki ich zużycia. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

znak towarowy
składniki mieszanki dietetycznej dla drobiu
Wpływ zimowych warunków drogowych na łączniki stabilizatora

Jesteś zainteresowany reklamą?