Badanie dna oka wykorzystywane jest bardzo często przez okulistów w diagnostyce. To właśnie dzięki temu możliwe jest diagnozowanie wielu schorzeń. Samego badania nie trzeba się obawiać, chociaż może ono wywołać u pacjenta pewien dyskomfort. Czego można spodziewać się po takim badaniu?
Badanie dna oka – na czym to polega?
W jego trakcie (a tak naprawdę przed) lekarz wkropli do oka odpowiednie krople. Ich zadaniem będzie rozszerzenie źrenicy. W ten sposób już w trakcie badania lekarz będzie w stanie lepiej przyjrzeć się soczewce. Możliwa będzie także ocena siatkówki. Efektem będzie prawidłowo postawiona diagnoza, która pomoże określić, z jakim schorzeniem ma do czynienia pacjent. Samo podanie tych kropli może powodować pewien dyskomfort. Do tego, u pacjenta może wystąpić również czasowy światłowstręt, jak również zaburzenia widzenia. Pomimo tego, badaniu należy się poddać, aby móc prawidłowo ocenić kondycję swoich oczu.
Jak przygotować się do badania dna oka?
Badanie dna oka – jak było wcześniej wspomniane – wymaga podania kropli. To lekarz najczęściej informuje o tym, ile wcześniej należy zgłosić się do gabinetu. Bezpośrednio po podaniu kropli, badanie jeszcze się nie rozpocznie. Na ogół bywa tak, że pacjent proszony jest o to, aby jeszcze kwadrans do maksymalnie trzydziestu minut, poczekał na korytarzu.
Jeżeli ktoś do gabinetu okulistycznego udaje się samochodem, po wykonaniu badania nie będzie mógł prowadzić. Należy więc na badanie udać się z osobą towarzyszącą. Warto również mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, ponieważ samo wyjście na dwór po badaniu, może okazać się nieprzyjemne.
Jakie choroby pozwala wykryć badanie dna oka?
Badanie dna oka należy do jednych z najbardziej precyzyjnych, dlatego pomaga w postawieniu diagnozy wielu schorzeń. Wśród nich można wymienić m.in.:
-
odklejenie siatkówki,
-
krwotok siatkówki,
-
jaskrę;
-
choroby błony naczyniowej;
-
choroby ciała szklistego.
Dzięki temu badaniu istnieje również możliwość zdiagnozowania chorób układu krwiotwórczego. Przykładem może być sama białaczka. W ten sposób diagnozowana może być również miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Jak więc widać, jest to naprawdę skuteczne badanie, którego nie trzeba się obawiać. W ten sposób będzie można zadbać o swoje zdrowie.
Z wiekiem wzrok zaczyna się pogarszać. Nie da się tego uniknąć. To właśnie dlatego należy regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny – przynajmniej raz na rok. W ten sposób będzie można kontrolować ewentualne schorzenia i nie dopuścić do ich dalszego rozprzestrzeniania.
Materiał zewnętrzny