Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Transakcje internetowe – na co zwracać uwagę?

13 maja 2021 transakcje internetowe


Termin „transakcja internetowa” jest używany głównie do transakcji płatniczych w Internecie. Podczas gdy w przeszłości przelewy zazwyczaj były realizowane za pomocą formularza przelewu, tym samym za pośrednictwem wybranego oddziału banku, dziś coraz więcej osób korzysta z bankowości internetowej. Jednak podczas przetwarzania transakcji internetowych mogą pojawić się również zagrożenia dla bezpieczeństwa, których klienci często nie biorą pod uwagę.

Transakcje internetowe – ryzyko

Każda transakcja on-line niesie ze sobą potencjalne ryzyko. Najbardziej niebezpieczne jest przekazywanie wrażliwych danych dostawcy usług płatniczych. W przypadku niezabezpieczonych transakcji, osoby trzecie mogą je szpiegować i nadużywać.
Z biegiem czasu wprowadza się coraz więcej procedur bezpieczeństwa.
Mimo wszystko klienci powinni zawsze bardzo ostrożnie obchodzić się z własnymi danymi bankowymi i najlepiej, aby ich nie przechowywali w swoich komputerach ani żadnych urządzeniach mobilnych. To samo dotyczy wszelkich haseł i numerów PIN.
Wszystkie informacje związane z bankowością lub dostawcami usług płatniczych również nigdy nie powinny być zapisywane w przeglądarce internetowej.

Rozwój sektora bankowego

W związku ze zmienionym zachowaniem klientów w zakresie obsługi ich transakcji, wiele zmian zaszło również w branży bankowej. Klasyczne banki zmniejszyły znacznie ilość swoich oddziałów, część została zamknięta, a inne się połączyły.
Jednak największą zmianą jest to, że wiele banków oferuje teraz swoim klientom możliwość obsługi każdej transakcji przez Internet. W tym celu udostępniane są systemy bankowości internetowej, które można wykorzystać do wykonywania przelewów, poleceń zapłaty, zmian w umowach i wielu innych. Oznacza to, że transakcja może zostać zrealizowana natychmiast, niezależnie od godzin pracy banku, ponieważ przetwarzanie jest całkowicie zautomatyzowane. Obecnie powstaje coraz więcej banków bezpośrednich i internetowych, które oferują swoje usługi tylko i wyłącznie przez Internet. Takie banki nie mają już żadnych oddziałów.

Transakcje internetowe – opcje przetwarzania

Płatności nie są już przetwarzane za pośrednictwem bankowości internetowej w banku macierzystym. Większość sprzedawców w Internecie coraz częściej oferuje możliwość przeprowadzania transakcji za pośrednictwem różnych dostawców płatności.
Wielu kupujących online korzysta już z usług płatniczych, takich jak na przykład PayPal, które umożliwiają dokonywanie płatności za pośrednictwem pewnego rodzaju konta tymczasowego, korzystając z adresu e-mail i ustalonego hasła.

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wiarygodność informacji w internecie
portale internetowe
prędkość Internetu

Jesteś zainteresowany reklamą?