Od dawna o typach urody kobiet mówi się w ten sposób, że porównuje się je do pór roku. Jest zatem pani wiosna, lato, jesień oraz zima. Kobiety o danym typie urody mają różne kolor włosów, oczu, cery. I chociaż teraz analiza kolorystyczna jest zdecydowanie bardziej rozwinięta, a poszczególne typy urody są jeszcze określane jako ciepłe lub zimne, warto znać podstawy. Dlaczego? Bo dzięki nim można lepiej dobierać dla siebie kolor ubrań, makijażu.
Typy kolorystyczne
Tak jak wspominano już powyżej, mówi się o kolorystycznych: wiośnie, lecie, jesieni oraz zimie. Pani wiosna to kobieta o włosach w różnych odcieniach blondu, o cerze w kolorze ciepłym, najczęściej brzoskwiniowym. Pani lato miewa włosy w ciemniejszym odcieniu blondu, ma również ciepłą cenę, łatwo się opala. Kolorystyczna jesień to najczęściej kobieta o włosach rudych, miedzianych, której cera jest jasna, delikatnie zasiniona, często z piegami. Kobieta zima to pani o najbardziej wyrazistym typie urody. Najczęściej ma włosy ciemne, brązowe lub czarne, które kontrastują z jasną, alabastrową cerą. Zimy bywają również ciepłym typem urody, wtedy buzia jest oliwkowa, z łatwością się opala.
Jak poznać swój typ kolorystyczny
Czy łatwo samodzielnie określić swój typ kolorystyczny? Nie do końca. Dlatego też można skorzystać z usług na przykład wizażystek, stylistek, które robią to bezbłędnie. W jaki sposób określają one typ urody? Najczęściej obserwując twarz kobiety bez makijażu, analizując tony jej skóry, włosów. Kolejny krok to wykorzystanie kolorowych fragmentów tkanin, które przykładane są do twarzy. Te, które podkreślają naturalne piękno kobiety i sprawiają, że skóra, oczy oraz włosy nabierają blasku, będą odpowiednie.
Dlaczego warto znać swój typ kolorystyczny?
Co ułatwia poznanie własnego typu kolorystycznego? Takie operowanie makijażem oraz strojem najpiękniej podkreśla atuty własnej urody. W bardzo dużym skrócie, analiza kolorystyczna ułatwia dobieranie kolorów wzorów i deseni, które nosi się na co dzień, właśnie w makijażu i ubraniach. Potocznie mówi się, że komuś jest nie do twarzy w jakimś kolorze. Oznacza to właśnie, że nie jest to barwa, która pasuje do jego typu urody. W analizie kolorystycznej takie kolory są odrzucane. I chociaż od czasu do czasu warto eksperymentować z kolorami, to znajomość barw, które rzeczywiście podkreślają atuty urody, wiele ułatwia. Dzięki temu można podkreślić kolor oczu, cery i włosów. Twarz nabiera wyrazistości, prezentuje się promiennie i pięknie. Dobrym pomysłem na sprawdzenie, w których kolorach wyglądamy najpiękniej, jest zrobienie sobie z serii zdjęć w ubraniach w różnych barwach, a następnie ich przeglądanie.