Big bag to genialnie prosta nazwa. To po prostu duże worki, typowo zbyt wielkie, aby nosił je człowiek. Służą do zastosowań przemysłowych, przenoszą je wózki widłowe, paleciaki, podnośniki i dźwigi. Należą do DPPL, czyli dużych pojemników do przewozu luzem. Prosta nazwy nie oznacza, że każdy worek big bag jest taki sam. Jakie znaczenie mają kształty takich pojemników?
Odpowiednie worki big bag do różnych zastosowań
Naturalnie produkty bezpieczne i sypkie nie wymagają tak ostrożnego traktowania, jak płynne albo szkodliwe, łatwopalne, pylące lub reaktywne chemicznie. To mogą być rzeczy tak różne, jak gruz, zboże, saletra, nawóz, sadza. Dlatego polipropylenowe worki big bag mają dodatkowe wkładki jednorazowe, które zapewniają lepszą odporność, szczelność, higienę lub zabezpieczenie przed zawilgoceniem.
A o co chodzi z różnymi kształtami? Po pierwsze o możliwości odbiorcy. Należy przede wszystkim dopasować rozmiary worków do maszyn, samochodów i magazynów, które będą je podnosić, przewozić i składować. Szerokość big bagów to kilka opcji, dostosowanych do palet i skrzyń ciężarówek. Wysokość jest zmienna w szerokim zakresie, ok. 50-250 cm.
Big bagi pomagają zagospodarować przestrzeń magazynową. Najlepiej, aby worki były prostopadłościenne i dokładnie wypełniały dostępne na palecie miejsce. Dlatego worki big bag szyte są z czterema równymi ściankami. Oczywiście w miarę napełniania coraz bardziej się one wybrzuszają. Dlatego wymyślono modele Q-bag ze stabilizacją kształtu. Lepiej utrzymują one kanciatą formę dzięki dodatkowym elementom z materiału rozpiętym wewnątrz, między sąsiednimi ściankami. Nie ogranicza to ładowności, ale pomaga utrzymać porządek w magazynie.
Worki big bag mają szczególny typ, zwany w branży „konus”. Taki pojemnik ma dolną część stożkowatą, zwężającą się w dół. Znacznie ułatwia to opróżnianie pojemnika z materiałów, które łatwo się klinują lub zbrylają. W zależności od posiadanych podnośników i ciężaru ładunku można też dobrać liczbę uszu (zawiesi). Zazwyczaj są po prostu cztery, po jednym w każdym rogu.
Góra i dno big baga – szczegółowe możliwości
Każdy worek big bag jakoś trzeba załadować i rozładować. Z tej oczywistości wynika kilka nieoczywistych możliwości modyfikacji. Górna część może mieć różne formy:
-
otwarta;
-
z kominem nasypowym;
-
z klapą;
-
ze związywanym fartuchem.
Dno też ma kilka dostępnych kształtów:
-
zamknięte;
-
z kominem zsypowym;
-
z fartuchem spustowym.
Kominy umożliwiają efektywny załadunek i rozładunek materiałów pylących. Fartuchy pozwalają na dość szczelne zamknięcie, co pomaga materiałom nietrwałym, np. spożywczym. Oczywiście worek big bag z dolnym fartuchem będzie miał ograniczoną dopuszczalną ładowność.
Big bagi to nie tylko zwyczajne worki. Znalazły mnóstwo zastosowań, więc występują w wielu wariantach. Dobierz najpraktyczniejsze dla Ciebie!