Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy sauna na przeziębienie to dobry pomysł?

30 kwietnia 2021 sauna na przeziębienie


Wiele osób uwielbia korzystać z sauny. Nic w tym dziwnego. To dla nich doskonały sposób, aby się w stu procentach zrelaksować i jednocześnie wygrzać własne ciało. Panująca w takim miejscu temperatura ma właściwości prozdrowotne. Rodzi się jednak pytanie: czy ludzie mający infekcję górnych dróg oddechowych, mogą udać się do łaźni bez żadnych obaw o własny organizm?

Przebywanie w saunie a zwykły katar

Niestety, sauna na przeziębienie nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że jedynym objawem jest niegroźny katar. Wtedy w początkowej fazie przeziębienia drogi oddechowe będą udrożnione, a szkodliwe wirusy zginą w wysokiej temperaturze. Dlatego przy małej infekcji jest szansa, że z nosa przestanie cieknąć i chusteczki nie będą już potrzebne. Gorzej, gdy pojawi się kaszel oraz gorączka, które spotęgują osłabienie odporności. Wchodząc do bardzo ciepłej łaźni, można być wtedy narażonym na nieprzyjemne konsekwencje.

Bardzo zainfekowany organizm po prostu jest na tyle wycieńczony, że nie ma siły na to, aby poradzić sobie z niewidocznymi gołym okiem drobnoustrojami. Kiepskie samopoczucie pogłębi się wówczas jeszcze bardziej. Występujący, nieznośny ból głowy czy gorączka również nie miną. Mało tego, przeziębione osoby doznają omdleń, wymiotów, a ich wzrok ulegnie chwilowemu pogorszeniu. Nie brzmi to za dobrze, prawda?

Podsumowanie

Sauna na przeziębienie (zarówno ta parowa, jak i mokra) może zadziałać na podobnej zasadzie jak wygrzewanie się pod kocem albo kołdrą. Jednak jest nietrafionym pomysłem przy większej ilości objawów związanych z infekcją oskrzeli (szczególnie kiedy temperatura ciała znacznie przekracza 37 stopni Celsjusza, a organizm jest wyraźnie wyczerpany). W innym przypadku śmiało można udać się do takiego miejsca. W pełni zdrowy człowiek będzie zachwycony właściwościami sauny. Zahartuje się, usprawni pracę swoich naczyń krwionośnych, usunie z krwi różne toksyny itp.

Na koniec trzeba dodać, że nie tylko przeziębienie w końcowej fazie oraz grypa stanowią przeciwwskazanie do korzystania z łaźni. Są także inne, poważniejsze choroby, przez które nie powinno się przebywać w tak gorącej, zamkniętej przestrzeni. Jakie? Do tych schorzeń należą m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa oraz przewlekła, obturacyjna choroba płuc. Źle się będą czuć również osoby cierpiące na niewydolność krążeniową. Dlaczego? Bo ich naczynia krwionośne rozszerzą się, przez co może dojść do niedotlenienia mięśnia sercowego, a to już jest bardzo niebezpieczne!

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przebiega tlenoterapia hiperbaryczna i co leczy? Poradnik
uczulenie na czekoladę

Jesteś zainteresowany reklamą?